מטבח קטן או גדול

המטבח בישראל נחשב לחדר מרכזי בבית המאחד ייעודים שונים. מצד אחד הוא משמש מקום כינוס משפחתי כמה פעמים ביום , מצד שני הוא הלב של הבית בו מתבצעת מלאכת הכנת האוכל ובישולו. אכן, אין חדר שמשקיעים מחשבה רבה כל כך  בתכנונו כמו המטבח. העלות של בנייתו, האביזרים שהוא מכיל וחומרי הגלם מייקרים אותו והוא עומד בראש הסולם מבין כל חדרי הבית בגלל התקציב הרב שמושקע בו.

מטבח קטן או גדול?

רבים טוענים שמטבח גדול הוא מטבח מפנק במיוחד וכדאי לחלק את חדרי הבית בצורה כזו שהמטבח יקבל חלק נכבד משטח הדירה הכולל. יש צדק בטענה זו אך חשוב להבין שכמו שאין בעולם דבר בעל יתרונות שאין בו חסרונות , כך גם במטבח קטן ישנם יתרונות ואף המטבח הגדול סובל מאי אילו חסרונות.

 בשורות הבאות נפרט את היתרונות והחסרונות של מטבח קטן על פני המטבח הגדול והמרווח:

יתרונות של מטבח קטן

  • מטבח קטן מתאים מאוד לזוגות צעירים ללא ילדים או עם מספר מועט של ילדים. במציאות כיום רוב רובם של הזוגות הצעירים גרים בדירות עם שטח קטן יחסית. לכן ישנו יתרון בתכנון מטבח קטן כזה שישאיר די שטח לשאר חלקי הבית ולא יקטין במידה משמעותית את השטח הנותר לחדרי השינה ולחדרי האמבטיה והשירותים. כמו כן זוג צעיר אינו מבשל הרבה בדרך כלל ואף כמות האנשים שמתמודדים על כס הבישול עומדים על אחד- מקסימום שניים, גם שארוחה משפחתית אין צורך לפתוח שולחן גדול. כל שמטבח קטן הוא בהחלט פתרון לדירות הקטנות.
  • קל הרבה יותר לתחזק מטבח קטן הן בתחזוקה השוטפת של שטיפת כלים, ניקיון, ניקיון הארונות ועוד והן מצד תחזוקת הארונות והרהיטים שלא ייהרסו ויינזקו . קל יותר לצבוע מטבח קטן לעומת זאת הצביעה במטבח גדול היא פרויקט שרבים ישאירו לאיש מקצוע.

חסרונות של מטבח קטן

  • ישנה בעיה של אחסון הפריטים במטבח. מטבח גדול הוא הרבה יותר פונקציונלי ומעניק נוחות למשתמשים.
  • לעיתים המראה של מטבח קטן הוא מראה דחוס שאינו משרה אווירה נעימה ומשוחררת כמו במטבח גדול.

מקובל לחשוב שמטבח חייב להיות גדול כדי להעניק נוחות, אך לא בכל מקרה. בדקו את אורח החיים שלכם ואת תנאי החיים שלכם והחליטו החלטה נבונה.